Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy szkolenia BHP dotyczą także kierowców?

24 marca 2017

Nie da się zaprzeczyć temu iż osoby zatrudnione w transporcie jak mało kto zmuszeni są do odbycia wielu szkoleń, wśród których bardzo często zapomina się o tym ciążącym na pracodawcy obowiązku szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Kwestie związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego są omawiane na różnego typu kursach, to jednak zagadnienia stricte z zakresu bhp są pomijane. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący szkolenia BHP kierowców. Przeczytaj go koniecznie!

Pracownik powinien mieć wymagane kwalifikacje oraz umiejętności

Zacznijmy od tego, że w oparciu o Kodeks Pracy należy pamiętać, że nie można dopuścić do pracy pracowników, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji lub umiejętności niezbędnych o wykonywania swoich obowiązków, a także brak im dostatecznej wiedzy z zakresu znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Każdy z pracowników powinien zostać przeszkolony z zasad bhp i dopiero po odbyciu szkolenia może zostać dopuszczony do pracy. Sam pracodawca powinien posiadać kompetencje z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zdobyte poprzez uczestnictwo w odpowiednich szkoleniach. Ale, jeśli ktoś uważa, pomimo obowiązujących przepisów, szkolenia bhp pracowników za zbędny wydatek i stratę czasu to musi liczyć się z karą grzywny w wysokości do tysiąca nawet do trzydziestu tysięcy złotych. Wyrok skazujący za nieprzestrzegani przepisów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy skutkuje cofnięciem licencji na prowadzenie transportu drogowego.

Kto jest odpowiedzialny za szkolenia BHP?

Przede wszystkim odpowiedzialnym za stan bezpieczeństwa oraz warunki pracy w przedsiębiorstwie jest pracodawca lub osoba, która kieruje zespołem pracowników. Musisz wiedzieć, że to na nich ciąży obowiązek przestrzegania przepisów, a także organizacja szkoleń wstępnych i okresowych dla zatrudnionych w firmie.

Dlaczego szkolenia bhp w transporcie są tak ważne?

Dlatego, że transport stanowi piątą, co do zagrożeń gałąź gospodarki. Ponadto kierowca narażony jest na wszystkie najważniejsze czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo i higienę jego pracy. Należą do nich: czynnik niebezpieczny, który może doprowadzić do urazu lub innego natychmiastowego pogorszenia stanu zdrowia lub śmierci. Dodatkowo zaliczyć do nich można zagrożenia fizyczne, chemiczne i psychofizyczne, np. środki wykorzystywane przy załadunku lub rozładunku towaru, ostre wystające elementy pojazdów, spadające elementy pojazdów, ograniczone przestrzenie, hałas lub pożar. Dodatkowo w transporcie kluczowym aspektem jest odpowiednie zabezpieczenie przewożonego towaru, by dotarł on do miejsca docelowego bez żadnego uszczerbku, taki właśnie przewóż gwarantuje Grot Transport - transport w Łodzi.